Oto Yıkama Açmanın Avantajları ve Dezavantajları

Yollarda arabalar olduğu sürece oto yıkama işine olan talepte devam edecektir. Lokasyon ve hava koşulları gibi faktörlere bağlı olan oto yıkama işi yeni girişimciler için kazançlı bir iş fırsatıdır. Oto yıkama açmadan önce göz önünde bulundurmanız gereken bazı avantajlar ve dezavantajlar vardır.

Potansiyel

İş deneyimi fazla olmayan girişimciler için oto yıkama açmak harika bir fikirdir. Yapılan bir ankete göre oto yıkama işinde ki kar oranları farklılık göstermektedir. Sınırlı hizmet veren oto yıkama dükkanlarının yıllık kazancı 55,000 TL ve 100,000 TL arasında değişmektedir. Tam hizmet veren oto yıkamacıların karı da yıllık olarak 250,000 TL ve 700,000 TL arasında değişmektedir.

Türleri

Oto yıkama işinde müşterilerinize farklı hizmetler sunabilirsiniz. Örneğin çalışanlar tarafından aracın hem içinin hem de dışının temizlendiği tüm yıkama hizmetleri, müşterilerin aracın içinde oturduğu ve aracın otomatik yıkandığı taşıyıcı sistemli yıkamalar,  müşterilerin araçlarını kendileri yıkadıkları self servis yıkamalar ve müşterilerin bulundukları yere giderek yapılan mobil yıkamalar gibi.

Faydalar

Yollardaki arabaların sayısı arttıkça oto yıkamalara olan talepte artacaktır. İnsanlarla çalışmaktan ve ellerini kullanmaktan hoşlanan insanlar için oto yıkama işi risksiz harika bir iş fırsatıdır.

Dezavantajları

Bulunduğunuz coğrafik bölge ve işlerin sezonluk olması oto yıkama sahibi olmanın potansiyel dezavantajları arasındadır. Tam hizmet veren bir oto yıkamacı açmak istiyorsanız personel almalı ve onları yönetmelisiniz. Aynı zamanda sonuçtan memnun kalmayan müşterilerle de muhatap olmanız gerekecektir. Mekanik bilginiz yoksa teknik işlerden sorumlu olması için bir bakım ustası almanız gerekir.

Diğer hususlar

Düşünülmesi gereken diğer konularda nakit akışını yönetme becerinizdir. Kötü hava koşulları işlerinize darbe vurabilir. İşte bu noktada parayı akıllıca idare etmeniz gerekecektir. Enerji düzeyinizin yüksek olması gerekir çünkü bu iş için uzun saatler çalışmanız ve beden gücünüzü kullanmanız gerekecektir.

GOLDENWAX