Oto Yıkama Dükkanı Açmak

Ticari zekası ve sabrı olan biri için oto yıkama dükkanı açmak eğlenceli, ilginç ve kazançlı bir iş olacaktır. Doğru yer seçimiyle, iyi pazarlamayla ve birinci sınıf hizmetle arabalarının hızlıca, etkili ve uygun bir fiyatla yıkanmasını isteyen çok sayıda müşteriyi kendinize çekebilirsiniz. Ancak oto yıkama dükkanınızı karlı bir hale getirebilmek için oto yıkama dükkanınızı açarken büyük bir yatırım ve iyi bir planlama yapmanız gerekiyor. Aşağıdaki adımları okuyarak oto yıkama dükkanının nasıl açılacağını öğrenebilirsiniz.

Oto Yıkama Dükkanı Nasıl Açılır?

1 – Oto yıkama işinizi planlayın

Oto yıkama sektörünü araştırın: Daha önceden oto yıkama işinde çalışmış olsanız bile sektöre hakim olabilmek için son trendler ve teknolojilerle ilgili en son gelişmelerden haberdar olmanız gerekiyor.  Diğer oto yıkama dükkanlarını ziyaret edin ve ne tür bir oto yıkama dükkanı açmak istediğinize karar verin. ( self-servis, otomatik, susuz, buharlı, vb. gibi )

FAKAT BİZİM TAVSİYEMİZ KLASİK OTO YIKAMA VE KUAFÖR MERKEZİ AÇMANIZ BÜTÇENİZİN DURUMUNA GÖRE DİĞER SEÇENEKLERİDE YANİ BUHARLI OTOMATİK SELF VEYA SUSUZ YIKAMA GİBİ SİSTEMLERİ DE ARTI OLARAK EKLEYEBİLİRSİNİZ FAKAT MUTLAKA KLASİK OTO YIKAMA KUAFÖR EKİPMANLARI İŞLETMENİZ DE BULUNMALI.

Örneğin insanlar ekonomi iyi olduğunda ve motorlu araç satışları artışa geçtiğinde oto yıkama dükkanlarını daha fazla kullanıyorlar. Harcayacak parası daha çok olanlar, oto yıkama için para harcamaktan çekinmiyorlar. Bölgenizdeki araba satış istatistiklerini bilmeniz işletmenizin başarısına ilişkin tahminler yürütmenize yardımcı olur.

Oto yıkama dükkanı sahipleriyle, oto yıkama tedarikçileriyle ve oto yıkama ekipman üreticileriyle konuşun. Oto yıkama işini her yönüyle öğrenmeye çalışın.

İnternetten trend raporlarını ve sektör yayınlarını okuyun. Bölgenizdeki tüketicilerin demografik özelliklerini öğrenin. Benzer demografik özelliklere hizmet eden oto yıkama dükkanlarının neler yaptığını araştırın.

En yeni ekipmanların ve malzemelerin neler olduğunu öğrenmek için sektör yayınlarını okuyun. Oto yıkama endüstrisi enerji tasarruflu ve çevre dostu malzemeler konusunda her geçen gün ilerliyor. Bu nedenle yeni gelişmelere ayak uydurmanız çok önemlidir.

Bölgenizdeki rekabeti araştırın: Rekabet avantajı kazanmak için bölgenizdeki diğer oto yıkama dükkanlarını araştırmanız gerekiyor. Rakipleriniz ne tür hizmetler sunuyorlar? Rakiplerinizin fiyatları ne? İşletmelerini nasıl pazarlıyorlar? Müşteriler bu hizmetleri ne sıklıkta kullanıyorlar? Müşterilerin ilgisini nasıl çekiyorlar?

Diğer oto yıkama dükkanlarını dolaşırken notlar alın. İş planı hazırlarken aldığınız notları tekrar gözden geçirin.

Aynı zamanda oto yıkama dükkanlarının etrafındaki diğer işletmelere de göz atın.

Detaylı bir iş planı hazırlayın: İş planı finansman bulmanıza ve işinizle ilgili detayları etraflıca düşünmenize yardımcı olacaktır. Planınız mümkün olduğunca detaylı olsun. İş planı giriş, şirket tanımı, organizasyon ve yönetim, pazarlama ve satış stratejileri, ürün/hizmet, öz sermaye yatırımı ve finansman ve finansal bilgiler bölümlerini kapsamalıdır.

Giriş; idari özetinizi, içindekiler listesini ve kapak sayfasını kapsamalıdır.

Pazar analiziniz, oto yıkama sektörüne ilişkin bilgileri ve yapmış olduğunuz pazar araştırması ve analiz sonuçlarını göstermelidir. Müşterileriniz kimler ve satın alma alışkanlıkları neler? Riskler, güçlü yönler ve zayıf yönler neler? Güncel pazara ve gelecekteki pazar trendlerine göre öngörülen gelir ne?

Şirket tanımı, oto yıkama işinizle ilgili bilgileri kapsamalıdır.

Organizasyon ve yönetim bölümü; şirket yapınızı, yönetim ekibinin niteliklerini kapsamalıdır.

Pazarlama ve satış bölümü, pazarlama stratejinizi net bir biçimde özetlemelidir. Müşterileri nasıl bulacaksınız? Müşterilere ulaşmak için hangi yolları kullanacaksınız? Satış stratejiniz ne?

Ürün veya hizmet bölümü, ne satacağınızı anlatmalıdır. Oto yıkamacınız pazardaki boşluğu nasıl dolduracak? Neden insanlar diğer oto yıkama dükkanları yerine sizin tercih edecekler?

Öz sermaye ve finans bölümü, işinizi kurmak için ne kadar paraya ihtiyacınızın olduğunu ve hangi finansal kaynakları kullanacağınızı detaylandırmalıdır.

Finansal bilgiler iş planının en önemli bölümüdür ve bir muhasebeci veya finansal planlamacı tarafından kontrol edilmelidir. Kişisel finansal bilgilerinizi, borçlarınızın listesini, beş senelik öngörülen geliri ve bilgilerin bir muhasebeci veya finansal planlamacı tarafından gözden geçirildiğine dair belgeyi kapsamalıdır.

Oto yıkama dükkanınızı açmak için gerekli olan yatırım sermayesi bulun: Bunu yapmanın en iyi yolu bir bankaya veya özel bir yatırımcıya iş planınızı sunmak ve işletme fikrinizin uygulanabilir olduğunu göstermektir. Devletten geri ödemesiz kosgeb kredisi de almayı düşünebilirsiniz.

Oto yıkama açmanın maliyeti, 25,000 TL’den başlayıp 250,000 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Oto yıkama dükkanınız için uygun bir yer bulun: Doğru yer seçimi işletmenin başarısını etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Oto yıkama dükkanınızın yerleşim yerlerine yakın olduğundan ve oto yıkama tabelanızın fark edilebilir olduğundan emin olun. Otomobiller trafik kurallarına uygun bir şekilde, belli bir hızda gittiklerinden tabelanızı önceden görerek anlık bir kararla arabalarını yıkatmaya karar verebilirler.

Tabelanız sürücüler tarafından en az 40 saniye görünmelidir. Sürücülerin tabelanızı görmek ve araba yıkatma kararını vermek için zamanı olmalıdır.

Arabalar için bölmeler, pompa odaları, vakum ve kurulama alanları ve ofis yerleşimi için yeterli büyüklükte bir mekan seçin.

İmar mevzuatlarına göre seçtiğiniz bölgede oto yıkama dükkanı açmaya izin veriliyor mu öğrenin. Eğer özel izinler almanız gerekiyorsa yerinizi kiralamadan veya satın almadan önce bu belgeleri alın.

Bir emlakçı, şehir planlamacısı, avukat ve/veya muhasebeci ile çalışmanız faydalı olacaktır.

2 – Oto yıkama dükkanınızı açın

Gerekli ruhsat ve izinleri alın: Bağlı bulunduğunuz belediyenin internet sayfasına girerek başvuru formlarına ulaşın. Gerekli belgeleri ilgili kurumlardan aldıktan sonra belediyeye başvuru formunuzla müracaat edin. İşletmenizi başarılı bir şekilde yönetmek istiyorsanız gerekli olan ruhsat ve izinleri almanız gerekir. Ayrıca vergi dairesine başvurarak vergi işlemlerinizi halledin.

Oto yıkama dükkanınız için gerekli olan ekipmanları satın alın: İhtiyacınız olan ekipmanlar arabaları hangi makinelerle yıkayacağınıza ve hangi hizmetleri sunacağınıza bağlı olarak değişir. Tam hizmet oto yıkama, self servis oto yıkama ve otomatikleştirilmiş oto yıkamanın farklı gereksinimleri vardır. Ancak genel olarak yıkama sistemine ( örneğin basınçlı yıkayıcı, götürücü, self servis ekipmanı, mobil yıkama sistemleri), kimyasallara ( örneğin temizleme solüsyonları, cila, kurutucular, ön yıkama ), kurutuculara, üfleyicilere, vakumlara, fırçalara, havlulara, kompresörlere, pompalara ve su sistemine ( örneğin kazanlar, su ısıtıcıları, su filtreleme, aspiratör ) ve faturalandırma sistemine ihtiyacınız olacak.

Kimyasalları büyük üreticilerden satın alın.

Ekipman distribütörünün ihtiyaç anında hizmet vereceğinden emin olun.

Ekipmanların dayanıklılık süresi genelde 10 yıldır.

Oto yıkama dükkanınızı pazarlayın: Yol tabelalarıyla, el ilanlarıyla, posterlerle ve yerel basılı yayınlarla oto yıkama dükkanınızın reklamını yapın. Oto yıkama dükkanınızın tabelası renkli olsun. İnsanların tabelayı net bir şekilde gördüklerinden emin olun. Yeni müşteriler bulmanın en iyi yolu kuponlar dağıtmak ve indirimler yapmaktır.

Bugünler de sosyal medya, pazarlamanın en önemli parçalarından biri. Bir internet sitesi açın ve İnstegram Sahibinden Twitter ve Facebook’ta yer alın. Basılı malzemelerinizde internet sitenizin ve sosyal medya hesaplarınızın linklerinin yer aldığından emin olun.

Bilgiler paylaşmak ve ipuçları vermek için internet sitenizi kullanın.

Çalışanlar alın: Oto yıkama işi müşteri odaklıdır. Çalışanlarınız dakik, etkili, yetenekli ve kibar olmalıdırlar. Görüşmeler yaparken vücut dilinize ve iletişim becerilerinize özen gösterin.

Oto yıkama dükkanınızı açın: Büyük açılıştan önce ön açılış yapın. Büyük açılışı yapmadan önce en az 30 gün bekleyin. Sorunları çözün. Büyük açılışı tanıtım amaçlı bir parti ve sosyal etkinlik olarak görün.

Arkadaşlarınızı, yakınlardaki işletme sahiplerini, tedarikçilerinizi ve yerel medyayı davet edin.

Ücretsiz hizmetler ve promosyon ürünleri verin.

3 – Kazancınızı arttırın

Hizmetler ekleyin: Oto yıkamacıların çoğu gelirlerini artırmak için ek hizmetler veriyorlar. Ek hizmetler vermeniz yeni müşteriler bulmanıza ve rekabet avantajı kazanmanıza yardımcı olur.  Bir bekleme alanı ( örneğin televizyon, ücretsiz kahve, rahat koltuklar) ve hatta küçük bir play-station odası olası ilavelerdendir. Ek hizmetlere yatırım yapmadan önce kendinize şu soruları sorun:

Yeterli alana sahip miyim veya ek bir alana ihtiyacım var mı?

Maliyeti ne kadar olacak?

Yatırım karlılığım ne olacak?

İnsanlar bu hizmeti alacaklar mı?

Ekspres detay hizmetleri sunun: Ekspres detay hizmetler ( cila, dolgu, halı şampuanı) 30 dakikada veya daha kısa sürede yapılırlar.  Alanınız ve ekipmanınız olduğundan, bu hizmetleri daha ucuza verebilirsiniz.

Bu hizmetleri hızlı bir şekilde tamamlamanız önemlidir. Hizmetin hızlı ve maiyetinin düşük olması müşterilerin hoşuna gider.

Ekspres detay hizmetlerinizin reklamını yaptığınızdan emin olun.

Fiyatları belirlemek için diğer işletmelerin fiyatlarını kontrol edin.

Müşterilerle temas kurmak için cep telefonu mesajları kullanın: Metin mesajları işinizi tanıtmanın düşük maliyetli ve etkili yollarından biridir.

İpuçları

Yoğun olmayan saatlerde müşterilerin gelmesini sağlamak için düzenli promosyonlar yapın.

Müşterilerinizin birçoğu yerel olacağından, pazarlama faaliyetlerinizi bulunduğunuz bölgede yürütün.

Diğerlerine karşı nazik olun.

Oto yıkama dükkanınız da ki bütün ekipmanların bakımını düzenli olarak yaptırın.

Uyarılar

Oto yıkama dükkanınız da ekipmanlarınıza iyi bakın. Bunlara tesis içindeki çamaşır olanakları da dahildir. ( kurulama hizmetlerinde kullanılan havluların yıkanması vb.)

Gerekenler Nelerdir?

İş planı

Sermaye

Dükkan yeri

İzinler

Ekipmanlar

Tabela

Oto Yıkama Açma Şartları

a) Otopark olarak düzenlenen işyeri asgari 400 m2 kapalı alana sahip olacaktır.

b) Oto yıkama yapılacak yer imar planlarında Sanayi, Ticaret veya Ticaret+Konut lejantında olacaktır.

c)Oto yıkama yerlerinde araç otoparkı, büro ve bekleme salonu olacaktır.

ç) Suyun akım eğimi ızgaraya verilecek, çevreye sular akıtılmayacaktır.

d) Oto yıkama yerinin ses ve gürültü yalıtımı standartlara uygun olarak yapılacaktır..

e) Oto yıkama yapılacak olan işyerinin Yapı Ruhsatı, Yapı Kullanma İzin Belgesi ve Projesinde otopark olarak düzenlenmiş olması gerekir.

Oto Yıkama Açmak İçin Gerekli Belgeler

a) Başvuru dilekçesi,

b)İlgili yere ait tapu veya kira sözleşmesi,

c) Kat mülkiyetine tabi yerlerde Kat Mülkiyeti Kanununa uygun olarak alınmış kat malikleri kurulu kararı,

ç)Kamuya ait mülkler söz konusu olduğunda izin/tahsis veya kira sözleşmesi,

d)İlgili yere ait ölçekli vaziyet planı,

e) İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik ekindeki başvuru sahibince doldurulmuş Gayrisıhhi Müessese Açma Ruhsatı Başvuru/Beyan Formu,

f) Fen İşleri Müdürlüğünden kanalizasyon hattına bağlantı için izin ve uygunluk belgesi.

g) İtfaiye raporu

h) Nüfus cüzdan sureti

i) 2 adet fotograf

Not: Bu belgeler ve şartlar belediyeden belediyeye farklılık göstereceğinden kesin bilgiler için ilgili belediyeye başvurmanızı öneririz.

Herkese bol kazançlar dileriz !

GOLDENWAX